نکات مهم در مورد اپیلاسیون

نکات مهم در مورد اپیلاسیون

نکاتی پیرامون  اپیلاسیون
یکی از روش های از بین بردن موهای زاید که امروزه میان بانوان طرفداران زیادی پیدا کرده است اپیلاسیون می باشد در واقع اپیلاسیون روشی است که موجب کاهش رشد موهای زائد می شود.
 این روش موثر برای زدودن موهای زائد در صورتی که با رعایت نکردن نکات بهداشتی همراه باشد ، می تواند بسیاری از ما را با مشکلات زیادی روبرو کند.

اگر اولین بار است که می خواهید  برای زدودن موهای زائد خود با موم به آرایشگاه بروید ، باید به سالن های اپیلاسیون معتبری روید که از حوله ها و پدهای یک بار مصرف برای این کار استفاده می کنند ، چرا که برخی از سالن های اپیلاسیون از پارچه های چندبار مصرف استفاده می کنند و در حالیکه چنین کاری کاملا اشتباه است و موجب ایجاد مشکلات بهداشتی در بین مردم می شود.

در ادامه نکته هایی را که لازم است قبل از اپلاسیون از آن آگاه باشید را برای شما آورده ایم پس با ما همراه باشید
اپیلاسیون هر قسمت از بدن را باید متناسب با حساسیت آن انجام داد تا نتیجه دلخواه را بتوان گرفت
برای مثال در ناحیۀ صورت ، پرزهای اطراف لب ها را به آسانی و به کمک باندهای موم سرد که از قبل بریده شده و آمادۀ مصرف است ، می‌توانید از بین ببرید .
 این روش باعث می‌شود که یکی دو هفته از شر موها در امان باشید . در صورت وجود موهایی بیشتر از حد طبیعی ، راه حل دیگری وجود دارد و آن استفاده از موچین است .
 دکُلُره کردن موها نیز انتخاب دیگری است اما ایرادش این است که مو سر جایش می‌ ماند و در نتیجه پوست صورت دیگر صاف و درخشان نخواهد بود . بهترین روش موزدایی صورت استفاده از لیزر است که به کمک آن تا مدت های مدیدی در این ناحیه خبری از مو نخواهد بود.

 

پیرامون اپیلاسیون پاها باید بگوییم که در ناحیۀ پاها، تقریباً تمام روش های اپلاسیون مجاز هستند ، البته استفاده از موم ولرم ارجحیت دارد زیرا حدود دو هفته پاها را خالی از مو نگه می‌دارد . از استعمال موم سرد اجتناب کنید چرا که  موم سرد ، موهای نرم و پرزها را تبدیل به موهای سفت و کلفت می ‌کند .
 ضمناً استفاده از تیغ در ناحیۀ پاها را هم محدود کنید به موارد اورژانس و فوری زیرا تیغ هم باعث رویش سریع موهای ناخوشایند و زبر خصوصاً در ماهیچه های پا می‌شود.

در مورد اپیلاسیون ناحیه بالا تنه گفته می شود که ناحیۀ بالا تنه بسیار حساس است ، اما برای موزدایی آن می‌توان از چندین روش بهره برد. 

استفاده از کرم های موبر که به واسطۀ واکنش های شیمیایی موها را از بین می‌ برند ، آسان است اما آسیب هایی به پوست می ‌رساند که تا چند روز باقی می‌ ماند . روش قدیمی موم همچنان به روز و مؤثر است اما استفاده از آن در این ناحیه که پوستش بسیار حساس و ظریف است ، دردناک خواهد بود .

 برخی افراد اپیلاسیون توسط آنچه موم شرقی نامیده می‌شود را ترجیح می‌دهند، در واقع این موم از ترکیب عسل و آب لیمو ترش به دست می‌آید . در این ناحیه هم استفاده از تیغ و خودتراش توصیه نمی‌ شود زیرا می ‌تواند باعث بروز التهاب های کوچک در این ناحیۀ حساس شود.

  در اپیلاسیون باید هر منطقه‌ای که مو دارد ، ابتدا کاملا بشوییم و هیچ نوع کرم یا مرطوب‌کننده ‌ای نباید روی پوست وجود داشته باشد ، زیرا در غیر این صورت ، ماده ‌ای که باید روی پوست مالیده شود، کاملا به پوست نمی‌چسبد و ممکن است پوست شما دچار آسیب شود.

   گاهی برخی از افراد این گمان را دارند که باید بعد از از بین بردن موهایشان حمام كنند اما اگر قبل از اپیلاسیون یك دوش كوتاه 10 دقیقه‌ای بگیرید ، مفیدتر است چون چربی‌ ای كه روی پوستتان است، از بین می ‌رود و موها راحت ‌تر كنده می ‌شود.

یکی دیگر از مواردی که رعایت آن می تواند مانع از بروز برخی مشکلات بهداشتی شود ،لایه برداری است.
 لایه‌برداری با پاک کردن لایه‌ای از سلول‌های مرده و یا پوست مرده مانع رشد موهای زیر پوستی می ‌شود . موهای زیر پوستی در پاها بیشتر هستند بنابراین استفاده از اسکراب بدن و یا دستکش لایه‌بردار قبل از اپیلاسیون بهترین کمک را به شما خواهد کرد. این کار را فقط  یک بار قبل از اپیلاسیون انجام ندهید و استفاده از دستکش لایه ‌بردار و اسکراب بدن را فراموش نکنید . کار لایه برداری را دو تا سه بار درهفته تکرار کنید . شما می ‌توانید هر روز که حمام می روید این کار را انجام دهید.
بعد از لایه برداری، قسمت‌هایی از پوست را که می‌خواهید اپیلاسیون کنید به پودر بچه آغشته کنید. پودر بچه رطوبت پوست را جذب کرده و باعث می‌شود موم به درستی به پوست شما بچسبد.

یکی دیگر از مواردی که لازم است در اپیلاسیون به آن دقت شود تشخیص جهت درست کندن موها است 
منظور از جهت درست  یعنی شما باید نوار اپیلاسیون را در جهت خلاف رویش موهای خود بکشید. برای این کار باید موم را در جهت رویش مو روی پوست بمالید ، نوار اپیلاسیون را روی  موم گذاشته و در حالی که پوست را با دست می‌کشید ، با یک حرکت سریع نوار را در جهت خلاف رویش مو بکنید . این مرحله از کار را ناگهانی انجام دهید در غیر این صورت تمام موها به یک باره از ریشه کنده نمی‌شوند. با عمل اپیلاسیون و استفاده از موم برای از بین بردن موهای بدن، پوستی صاف خواهید داشت.
برای اینکه از رویش موهای زیر پوستی جلوگیری کنید، یک لوسیون انتخاب کنید که در ترکیب آن سالیسیک وجود داشته باشد. اگر بلافاصله بعد از اپیلاسیون، 3 بار از این لوسیون استفاده کنید، از به وجود آمدن موهای زیرپوستی جلوگیری می‌کند.

توصیه می شود که اگر در منطقه‌ای هستید که آب و هوا گرم است ، قبل از زدن موم ، به پوست خود پودر بچه بزنید . این کار باعث می‌شود موم راحت‌تر روی پوست تان بچسبد . مالیدن موم روی پوست هم مهم است ؛ آن را باید به صورت لایه‌ای نازک روی پوست زد، به‌طوری که موها قابل دیدن باشند. این کار باعث می‌شود پوست کشیده نشود و موها به راحتی کنده شوند.

بعد از اپیلاسیون، برای شستشوی قسمت‌هایی كه موهایش را كنده‌اید، از آب سرد یا ولرم استفاده كنید. آب داغ برای این كار مناسب نیست. پوست در این زمان حساس است و آب خیلی گرم آن را بیشتر تحریك می‌كند.

 یکی از علل رغبت نشان ندادن بیشتر خانم‌ها به استفاده از این روش، درد ناشی از کندن موها از ریشه است. برای این مشکل قبل از موزدایی از یک محلول بی‌حس‌کننده مثل لیدوکائین روی پوستتان استفاده کنید. این کار را 20 دقیقه قبل از موزدایی انجام دهید، اما ماده نباید در ناحیه تناسلی‌ استفاده شود.
از آنجا که احتمال دارد پوست به این ماده حساسیت نشان دهد حتما ابتدا آن را روی یک قسمت از پوستتان امتحان کنید.

 از شخصی که برای شما اپیلاسیون انجام می دهد بخواهید تا حرارت موم را بررسی کند و سپس آن را روی پوستتان قرار دهد تا پوست بدن شما نسوزد زیرا در برخی از سالن های اپیلاسیون، شخصی که اپیلاسیون را انجام می دهد بیش از اندازه موم را داغ می کند و صبر نمی کند تا سرد شود، در نتیجه پوست فرد را می سوزاند. 

  اگر تا حالا اپیلاسیون نکرده اید ، بدانید موهای شیو شده معمولا زبرند . وقتی موها در آمدند ، با دستتان آنها را لمس کنید . اگر به اندازه 2 میلی‌ متر بلند شده بود ، مطمئن باشید ماده اپیلاسیون آن را می‌گیرد و زمان مناسبی است. 

 همچنین دقت کنید که در روز‌های قاعدگی اقدام به موزدایی نکنید، زیرا پوست در این دوران حساس می‌شود و ممکن است پس از موزدایی دچار سوزش شود. قطعا این کار در ابتدا برای شما سخت است و نیاز به تمرین دارد تا بتوانید همه‌ی مو‌های زائد را از بین ببرید. در هر صورت می‌توانید این کار را در آرایشگاه انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که حتما از موم مورد استفاده‌ی آن‌ها آگاه شوید، چون ناحیه‌ی تناسلی جای بسیار حساسی است.
 جهت جلوگیری از عفونت بهتر است تا 24 ساعت بعد از اپیلاسیون در استخر یا دریا شنا نکنید. بهترین کار استفاده از لوسیون و روغن بعد از اپیلاسیون برای حفظ چربی پوست و مراقبت از پوست است.
و تا 24 الی 48 ساعت بعد از اپیلاسیون قسمتی از بدنتان که موزدایی کرده‌اید در معرض نور آفتاب قرار ندهید؛ چون بسیار حساس بوده و می‌تواند باعث تغییر رنگ دائمی پوست شود. در صورتی‌که هنگام حمام آفتاب احساس مور مور شدن قسمت اپیلاسیون شده به ویژه لب‌ها را دارید از SPF بالا استفاده کنید.

 برای انجام اپیلاسیون و قرار دادن موم بر روی پوست باید از یک کاردک پلاستیکی یکبار مصرف یا از نوع چوبی (مثل چوب بستنی) استفاده کنید. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم بهتر است برای اپیلاسیون به طور کلی از وسایل یک بار مصرف استفاده کنید همانند حوله یک بار مصرف ، پد اپیلاسیون یک بار مصرف و ...
استفاده از این نوع کاردک های یکبار مصرف سبب می شود که عامل بیماری زا انتقال پیدا نکند پس هیچ گاه به تصور این که حرارت عامل بیماری زا را از بین خواهد برد این مورد را دست کم نگیرید و در ظرفی که موم در آن ریخته می شود باید یکبار مصرف باشد تا بهداشت شخصی را رعایت کرده باشید و دچار بیماری نشوید.
چرا که برخی از بیماری هایی که از این راه به انسان منتقل می شوند درمان سخت و زمان بری دارند . یکی از بیماری هایی که در آرایشگاه هایی که بهداشت را رعایت نمی کندد یا از وسایل مشترک برای افراد استفاده می کنند زگیل است.
افرادی که دچار زگیل مسطح می شوند، به دلیل عدم رعایت بهداشت ، از مراکز اپیلاسیون این بیماری را گرفته اند. این نوع زگیل حدود چهار تا پنج ماه به صورت نهفته است و گاهی اقات امکان دارد که خود به خود خوب شود ، ولی افراد باید برای درمان به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است زگیل به نقاط دیگر پوست بدن آن ها هم سرایت کند.

 اپیلاسیون با موم بر روی تخت هایی انجام می شود که با روتختی پلاستیکی پوشیده شده است اما قیمت روکش پلاستیکی نسبتا گران است و به صرفه نیست در نتیجه بهتر است مسئول اپیلاسیون برای جلوگیری از انتقال بیماری های پوستی روی تخت از روکش پارچه ای یکبار مصرف استفاده کند. 
 بعد از انجام اپیلاسیون اگر می خواهید از حوله استفاده کنید حتما با خود حوله یک بار مصرف ببرید و از حوله هایی که در آنجا قرار دارد استفاده نکنید زیرا موجب انتقال بیماری های پوستی می شود. 

 

0 دیدگاه

دیدگاه شما