ملحفه یکبار مصرف کش دار در چه مواردی استفاده می شود؟

ملحفه یکبار مصرف کش دار در چه مواردی استفاده می شود؟

ملحفه یکبار مصرف کش دار از بهترین و نرم ترین منسوجات تهیه شده است که در عین لطافت، فوق‌العاده محکم و تا حدی دارای خاصیت ضد آب بودن است. مزیت استفاده از ملحفه‌هایظدو سر کش‌دار یکی  ثابت ماندن روی تخت به‌ واسطه کش‌های دو سر ملحفه و دیگری عدم نیاز به شستشو است. به صورتی که هر بار می‌توانید ملحفه یک‌بار مصرف و بهداشتی دیگری را جایگزین آن کنید.


از ملحفه یکبار مصرف کش دار در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟

پرمصرف‌ترین مکان برای ملحفه یکبار مصرف کش دار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستند. این ملحفه ها به دلیل یکبار مصرف بودن نیازی به شستشو ندارند و این مزیت بزرگی برای این مراکز محسوب می‌شود. حتی اگر این مورد را فاکتور بگیریم؛ راحتی و رعایت بهداشت آن، هم برای بیماران و هم برای بیمارستان بیشتر است. چرا که شستن مداوم این ملحفه‌ها هزینه گزافی برای مراکز درمانی به دنبال دارد. البته هنوز هم در برخی موارد از ملحفه‌های قابل شستشو استفاده می‌شود که الیاف به کار رفته شده در آن ضد حساسیت بوده و بیماران را دچار مشکل نمی‌کنند. به طور کلی انتخاب جنس ملحفه بسیار مهم و قابل توجه است زیرا تاثیر مهمی در راحتی و آرامش بیمار دارد. یک ملحفه خوب بیمارستانی باید در برابر پارگی مقاوم بوده، لطیف باشد و در برابر شستشو دوام لازم را داشته باشد.
 

 جنس منسوجات بیمارستانی چیست؟

غالبا برای دوخت ملحفه و روتختی بیمارستانی ازچهار نوع پارچه استفاده می‌شود:

– پارچه اسپان باند بیمارستانی یا پارچه یکبار مصرف بیمارستانی: ملحفه یکبار مصرف کش دار معمولا از این نوع پارچه استفاده می‌شود و پس از یکبار استفاده، دور انداخته می‌شود.

– پارچه تترون بیمارستانی: جنس ایده آل برای ملحفه های بیمارستانی تترون است. این نوع پارچه وزن بیشتری داشته و دارای تراکم بافت بیشتری است. پارچه ملحفه تترون با رنگ سفید از پرمصرف‌ترین پارچه‌های ملحفه بیمارستانی به شمار می‌رود که می‌تواند ساده و یا طرحدار باشد.

– پارچه ترگال بیمارستانی: از رنگ‌های متفاوت این پارچه در بخش‌های مختلف بیمارستان استفاده می‌شود. برای مثال دوخت روپوش پزشکی، پرستاری، کارکنان بیمارستان، ملحفه، روپوش اتاق عمل و … نمونه هایی از کاربرد بهترین پارچه های ترگال است.

– پارچه های بیمارستانی با فناوری نانو: این محصول باعث تسکین دردهای موضعی و داشتن خوابی آسوده حین بستری بودن در بیمارستان می شود. همچنین این ملحفه دارای خواص ضد التهابی است که از نانوذرات مس و عصاره اکالیپتوس بر روی پارچه های پنبه ای سنتز و بارگذاری شده است. می توان گفت این محصول منجر به کاهش آلودگی و عفونت، کاهش آلودگی تنفسی و آرامش بیماران بستری
شده خواهد شد.

افرادی که به تمیزی خود و محیط پیرامون شان اهمیت می دهند حتی در شرایطی که از بهداشت محیطی هم کاملا مطمئن باشند، ممکن است برای استفاده از امکانات آن محیط رضایت خاطر نداشته باشند. پیشرفت صنعت نساجی در این زمینه ، با تولید ملحفه های یکبار مصرف  گام بزرگی در جهت رفاه حال چنین افرادی برداشته است.

ویژگی مهم ملحفه یکبار مصرف کش دار سبکی و نرم بودن است. این پارچه ها به راحتی برش داده می شوند و در مکان های مختلف، بیشترین و بهترین کاربرد را دارند. ملحفه‌های یکبار مصرف  به صورت رولیدر دو نوع پرفراژ دار و ساده، تولید می‌شوند که این رول‌ها معمولاً در طول و عرض‌های مختلفی تولید می‌شوند.

به طورخاص اگر بخواهیم از ملحفه‌های یکبار مصرف به عنوان روتختی‌های بیمارستانی استفاده کنیم؛ طراحی آن‌ها کمی تغییر کرده و به صورت ساده یا کشدار تولید می‌شوند.

ملحفه یکبار مصرف کش دار

از مزایای کاربرد این منسوجات می‌توان به موارد زیر، اشاره کرد:

1- رعایت موارد بهداشتی
2- کاهش هزینه‌های دوخت، تعمیر و نگهداری ازملحفه‌های پارچه‌ای
3- کاهش هزینه مصرف آب و مواد شوینده برای شستشو و ضدعفونی کردن ملحفه‌ها
4- عدم نیاز به اتوکشی
5- صرفه جویی در وقت برای دوخت و یا شستشوی پارچه
6- جا به جایی راحت و سبک بودن
7-پیشگیری از انتشار باکتری، میکروب و عفونت‌ها

از جمله مکان‌هایی که ملحفه‌ یکبار مصرف کش دار بیشترین کارایی را در آنجا دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کلیه مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها، مطب‌ها، بخش‌های تزریقات و تخت های سونوگرافی، فیزیوتراپی و…
  2. سالن‌های آرایشی و زیبایی
  3. مراکز ماساژ و باشگاه‌ها
  4. کلیه اقامتگاه‌های مسافران مانند هتل‌ها، مهمان سراها، مسافرخانه‌ها، منازل اجاره‌ای و…
  5. وسایل حمل و نقل برون شهری نظیر هواپیما، قطار، کشتی و اتوبوس
  6. در طول سفر
  7. استفاده بر روی تشک‌های مسافرتی
  8. استفاده در منازل شخصی
     

ملحفه یکبار مصرف را از کجا بخرم؟

گروه تولیدی لطیفان این امکان را فراهم کرده است تا با خرید اینترنتی ملحفه یکبار مصرف، بتوانید در هر جای ایران که هستید، محصول خود را تحویل بگیرید. جهت خرید ملحفه یکبار مصرف، می‌توانید سایزهای مختلف این محصول را در لطیفان مشاهده کرده و بر اساس نیاز خود، آن را تهیه کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما