ماسک مناسب کرونا کدام نوع ماسک است؟

ماسک مناسب کرونا کدام نوع ماسک است؟

ویروس کرونا روز به روز قربانیان بیشتری در جهان می‌گیرد و همه افراد به دنبال حفاظت در برابر این ویروس هستند. اگرچه توصیه می‌شود برای عدم انتقال این بیماری تا حد امکان از منازل خارج نشویم، اما گاهی به ناچار مجبور هستیم در اجتماع و در بین مردم ظاهر شویم. در این شرایط بهترین کار استفاده از یک ماسک مناسب کرونا است. چنین ماسکی قطعا ویژگی‌هایی دارد که در ادامه با هم به بررسی آن، می‌پردازیم.

معرفی ماسک مناسب کرونا

مهمترین ویژگی که ماسک مناسب کرونا باید داشته باشد قابلیت فیلتر کردن هوا از ذرات مضر و آلودگی‌هاست. ماسک‌های تنفسی فیلتردار در این مورد موفق عمل کرده‌اند. این ماسک‌ها از الیاف در هم تنیده‌ای ساخته شده‌اند تا در فیلتر کردن عوامل بیماری‌زا در هوا بسیار مؤثر باشند. البته تنها پوشیدن ماسک خطر انتقال بیماری را کاهش نمی‌دهد، رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت مناسب دست‌ها هم برای رسیدن به این هدف، امری ضروری محسوب می‌شوند. علاوه بر حفاظتی که ماسک‌ها ایجاد می‌کنند، استفاده از آن باعث می‌شود شما از تماس دست آلوده با دهان و بینی خود، اجتناب کنید.

ماسک‌های فیلتردار

ماسک‌های تنفسی فیلتردار از الیاف در هم تنیده‌ای ساخته شده‌اند تا در فیلتر کردن عوامل بیماری‌زا در هوا بسیار مؤثر باشند. البته این ماسک‌ها باید مطابق با استاندارد‌های دقیق بهداشتی استفاده شوند. در زیر به معرفی انواع ماسک‌ها و قدرت فیلتر کردن ویروس توسط آن‌ها، اشاره خواهیم کرد:

ماسک N۹۵

محققان قطر ویروس کرونا را حدود ۱۲۵ نانومتر تخمین زده‌اند. با توجه به این نکته، باید بدانید که ماسک‌های تنفسی N ۹۵ در صورتی که معتبر باشند، می‌توانند ۹۵ درصد از ذرات معلق در هوا با قطر ۱۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر را فیلتر کنند.

ماسک N۹۹

ماسک‌های تنفسی N۹۹ توانایی فیلتر ۹۹ درصد از این ذرات را دارد.

ماسک N۱۰۰

ماسک‌های تنفسی N۱۰۰ می‌توانند مانع از ورود ۹۹.۷ درصد از ذرات معلق در هوا شوند.

دریچه‌های موجود بر روی برخی از انواع این ماسک‌ها باعث می‌شوند هوای بازدم از ماسک خارج شود و تنفس برای کاربر راحت‌تر باشد، اما این ویژگی یک نکته منفی با خود دارد و آن این است که در صورتی که فردی بیمار از این ماسک استفاده کند، در صورت نزدیک شدن به دیگر افراد، احتمال انتقال ذرات ویروسی که از طریق این دریچه‌ها بازدم می‌شوند را به افراد بالا می‌برد. به همین دلیل است که توصیه شده افرادی که درگیر ویروس کرونا هستند، از این نوع ماسک به عنوان ماسک مناسب کرونا استفاده نکنند.

ماسک‌های جراحی

ماسک‌های جراحی انواع مختلفی دارند. این ماسک‌ها یکبار مصرف بوده و به شکل مستطیل برش داده می‌شوند. نوار‌های چین خورده‌ای برای پوشاندن بینی، دهان و فک در آن‌ها تعبیه شده است. الیاف ماسک جراحی را نوعی پارچه مصنوعی قابل تنفس تشکیل داده است. ماسک جراحی یا همان ماسک سه لایه یکبار جراحی را می‌توانید از گروه تولیدی لطیفان، سفارش بدهید.

برخلاف ماسک تنفسی فیلتردار، ماسک جراحی استاندار‌های سختگیرانه‌ای برای قرار گرفتن بر روی صورت و نحوه استفاده ندارد. برای استفاده از این ماسک‌ها لازم نیست که به صورت کامل و بدون هیچ گونه شکافی بر روی صورت قرار گیرند اما در مقابل درصد حفاظت کمتری هم نسبت به ماسک‌های فیلتردار دارند. به طور کلی بین ۱۰ تا ۹۰ درصد ذرات توسط این ماسک‌ها فیلتر می‌شوند.

طی تحقیقات انجام گرفته باید بگوییم استفاده صحیح و مداوم از ماسک، درجه اهمیت بالاتری نسبت به انتخاب نوع ماسک در کنترل انتقال ذرات داشته است. بنابراین هر کدام از این ماسک‌ها در صورتی که درست و اصولی، استفاده شوند می‌توانند ماسک مناسب کرونا باشند.

ماسک پارچه‌ای

ماسک‌های پارچه‌ای دست‌ساز در محافظت از افراد کمتر موفق هستند چون پارچه معمولا به خاطر منافذی که دارد، در مهار ذرات ریز چندان موفق نیست. با این وجود اگر همین ماسک‌های پارچه‌ای به صورت درست و اصولی طبق استاندارد‌های سازمان جهانی بهداشت ساخته و استفاده شوند؛ پوشیدن آن‌ها به مراتب بهتر از حضور در محیط‌های عمومی بدون ماسک است. بر این اساس، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کنند برای دوخت ماسک سه لایه پارچه‌ای از سه لایه ۱۰۰ درصد پارچه نخی محکم بافته شده به صورت چند لایه تاشو استفاده شود. در این صورت می‌تواند به یک ماسک مناسب کرونا تبدیل شود.

 

ماسک مناسب کرونا

 

توجه داشته باشید که نباید حین استفاده از ماسک دچار اختلال شده و با سختی تنفس مواجه شوید، در این صورت ریه‌ها ضعیف شده و مستعد بیماری می‌شوید.

سازمان بهداشت جهانی توصیه‌هایی را در مورد ماسک‌های پارچه‌ای منتشر کرده است:

  1. ماسک‌ها باید حداقل سه لایه پارچه داشته باشند.
  2. لایه داخلی باید از مواد جاذب مانند پنبه ساخته شود.
  3. لایه میانی به گونه‌ای طراحی شده است که مانند سد عمل کند پس باید از یک ماده مانند پلی‌پروپیلن ساخته شود.
  4. لایه بیرونی هم باید از ماده‌ای غیر جاذب مانند پلی‌استر یا مخلوط پلی‌استر ساخته شود.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید و بتوانید با استفاده از ماسک مناسب کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از ابتلا به این بیماری، در امان باشید. ماسک سه لایه یکبار مصرف را می‌توانید از گروه تولیدی لطیفان خریداری کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما