اپیلاسیون بدن چه عوارضی دارد؟

اپیلاسیون بدن چه عوارضی دارد؟

اپیلاسیون همان حذف مو‌های زائد بدن است با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از لیزر، الکترولیز، چسب یا موم، بند انداختن و … همگی از روش‌های مختلف اپیلاسیون هستند. است. معمولاً اپیلاسیون برای کل بدن استفاده می‌شود. اگرچه این کار در آرایشگاه‌ها و مراکز انجام اپیلاسیون انجام می‌گیرد، اما می‌توان آن را به راحتی در خانه انجام داد. هر روشی که برای حذف مو‌های زائد انتخاب شود، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اپیلاسیون بدن هم از این قاعده مستثنی نیست. در صورتی که این کار بدون در نظر گرفتن موارد بهداشتی انجام شود؛ ممکن است خطرات زیادی به همراه داشته باشد. در ادامه با عوارض اپیلاسیون بدن، آشنا می‌شوید.

اپیلاسیون بدن چه عوارضی دارد؟

اپیلاسیون بدن یا توسط خودتان انجام می‌شود یا توسط شخص دیگری که در هر دو صورت باید مواردی را برای انجام درست و همچنین عدم انتقال بیماری‌های واگیردار، انجام دهید. به طور کلی اپیلاسیون می‌تواند عوارض و خطرات زیر را به دنبال داشته باشد:

عفونت پوستی و تناسلی

ابتلا به عفونت‌های باکتریایی مخصوصاً در ناحیه تناسلی مهمترین خطری است که در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی، ممکن است رخ دهد.

بیماری‌های مقاربتی

بعد از انجام اپیلاسیون بدن، منافذ پوست کاملا باز شده و احتمال اینکه خراش‌های ریزی در پوست به وجود آمده باشد وجود دارد. بنابراین برقراری رابطه جنسی بعد از انجام اپیلاسیون توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مقاربتی در فرد گردد.

سوختگی پوست

یکی از عوارضی که در اپیلاسیون بدن با موم گرم ممکن است ایجاد شود؛ سوختگی پوست است. در واقع گرم شدن بیش از حد موم می‌تواند موجب سوختگی پوست در نقاط حساس بدن مانند ناحیه تناسلی شده و درد و ناراحتی به همراه بیاورد. شاید مدت‌ها زمان لازم باشد تا سوختگی ناشی از موم، ترمیم شود.

زیر پوستی شدن موها

برگشت مو در زیر پوست که اصطلاحا به آن زیرپوستی شدن مو گفته می‌شود یکی از عوارض جانبی انجام اپیلاسیون بدن است. این مشکل می‌تواند باعث خارش و تحریک شدید مخصوصا طی انجام اپیلاسیون ناحیه تناسلی شده و عفونت‌های زیر پوستی را ایجاد کند.

اسکار و خشکی پوست

در صورتیکه اپیلاسیون به دفعات پشت سر هم و در فواصل کم انجام شود؛ پوست بسیار خشک شده و منجر به ایجاد زخم می‌شود و می‌تواند به صورت مزمن باعث تحریک پوست گردد.

بروز حساسیت پوستی

این مورد هم در صورت گرمای زیاد موم استفاده شده در اپیلاسیون بدن پیش می‌آید. در چنین حالتی پوست بسیار حساس شده و پوشیدن لباس‌هایی که کمی تنگ باشند، ایجاد درد و ناراحتی می‌کند.

احتمال ابتلا به مولوسکوم

مولوسکوم یک عفونت ویروسی و به شدت واگیردار پوستی است که به صورت ضایعات گرد و گنبدی شکل رخ می‌دهد. این جوش‌ها به رنگ سفید و صورتی مرواریدی شکل هستند و در ابعاد حدود ۵ میلی متر بر روی پوست و مو اطراف منافذ پوست ایجاد می‌شوند. افرادی که مرتب برای اپیلاسیون بدن به سالن‌های آرایشی می‌روند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماری هستند. اپیلاسیون بدن اپیلاسیون بدن

زگیل تناسلی

همانطور که از اسم این بیماری مشخص است در ناحیه تناسلی رخ می‌دهد. زگیل تناسلی نوعی ویروس است؛ که به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی در هنگام رابطه جنسی و یا انجام اپیلاسیون ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. این بیماری واگیردار به دلیل تماس با فرد یا وسایل آلوده، ایجاد می‌شود؛ بنابراین بهتر است در هنگام برای اپیلاسیون حتماً از وسایل شخصی استفاده کنید.

التهاب فولیکولیت

التهاب فولیکولیت یکی دیگر از عوارض اپیلاسیون بدن است که بیشتر به هنگام اپیلاسیون مو‌های زائد ناحیه تناسلی ایجاد شده و به صورت جوش‌های چرکی سفید رنگ در اطراف فولیکول‌های مو نمایان می‌شود. در این حالت ناحیه تناسلی پوسته پوسته شده و خارش زیاد ایجاد می‌کند و در حالت‌های شدیدتر ممکن است بسیار دردناک باشد.

 

اپیلاسیون بدن


نکات مهم جهت پیشگیری از عوارض اپیلاسیون

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. در این مورد هم می‌توان از بروز عوارض اپیلاسیون بدن تا حد زیادی پیشگیری کرد. موارد زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

  1. استفاده از کمپرس آب گرم قبل از انجام اپیلاسیون باعث نرمی منافذ پوست و فولیکول‌های مو شده و در نهایت برداشت مو را بسیار آسان‌تر کند.
  2. برای انجام اپیلاسیون بدن بهتر است موها به اندازه کافی (بین یک الی دو سانتی‌متر) رشد کرده باشند.
  3. تا ۲ ساعت قبل از انجام اپیلاسیون مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست مرطوب باقی بماند.
  4. قبل از انجام اپیلاسیون به هیچ وجه از نوشیدنی‌های کافئین‌دار و مواد محرک پوست استفاده نکنید.
  5. اپیلاسیون روشی دردناک است اما ریلکس بودن حین اپیلاسیون و دوری از اضطراب باعث می‌شود حین اپیلاسیون درد کمتری احساس کنید.
  6. جهت جلوگیری از رشد مو در زیر پوست بعد از اپیلاسیون، بهتر است هر دو روز یکبار اقدام به لایه‌برداری از سطح پوست اپیلاسیون شده کنید.
  7. به مدت یک روز بعد از انجام این کار به هیچ عنوان ورزش نکنید و یا فعالیت‌های تعرق‌زا انجام ندهید.
  8. در صورت بروز قرمزی و التهاب پوست از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
  9. بعد از انجام اپیلاسیون جهت پیشگیری از التهابات پوستی و رشد باکتری در نواحی اپیلاسیون شده، به مدت ۲۴ ساعت از رفتن به جکوزی استخر سونا و یا گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید.
  10. بعد از انجام اپیلاسیون به مدت ۲۴ ساعت لباس‌های بسیار نازک و خنک استفاده کرده و از لمس کردن آن ناحیه پرهیز کنید.

برای اینکه بتوانید عوارض ناشی از اپیلاسیون بدن را به حداقل برسانید؛ باید از وسایل و لوازم بهداشتی و یکبار مصرف برای انجام آن، استفاده کنید. ملحفه یکبار مصرف و پد اپیلاسیون برای اپیلاسیون بدن در سالن‌ها حتما باید به صورت یکبار مصرف، استفاده شوند. گروه تولیدی لطیفان این محصولات را با کیفیت بسیار خوبی ارائه می‌دهد. برای خرید تنها کافی است به سایت لطیفان رفته و سفارش خود را ثبت کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما