آموزش درست کردن ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا

آموزش درست کردن ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا

شیوع ویروس کرونا همه را مجبور به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی کرده است. ماسک زدن هم برای افراد سالم و هم برای افرادی که به این ویروس مبتلا هستند؛ لازم و ضروری است. اگرچه انواع ماسک‌ها را می‌توانید با قیمت مناسبی تهیه کنید؛ اما خیلی افراد ترجیح میدهند خودشان برای درست کردن ماسم دست به کار شوند. در ادامه این مقاله روش درست کردن ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا را آموزش می‌دهیم.


آموزش دوخت ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا

لازم به ذکر است که این ماسک‌ها جایگزینی برای ماسک‌های بهداشتی محسوب نمی‌شوند و تا جایی که می‌توانید باید از ماسک یکبار مصرف، استفاده کنید البته می‌توانید این ماسک‌ها را طبق استاندارد‌های اعلام شده برای دوخت ماسک، تهیه کنید. در این صورت درصدحفاظت آن‌ها بالاتر می‌رود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه‌هایی را در مورد ماسک‌های پارچه‌ای منتشر کرده است:

  1. ماسک‌ها باید حداقل سه لایه پارچه داشته باشند.
  2. لایه داخلی باید از مواد جاذب مانند پنبه ساخته شود.
  3. لایه میانی به گونه‌ای طراحی شده است که مانند سد عمل کند پس باید از یک ماده مانند پلی‌پروپیلن ساخته شود.
  4. لایه بیرونی هم باید از ماده‌ای غیر جاذب مانند پلی‌استر یا مخلوط پلی‌استر ساخته شود.

در هر صورت اگر ماسک بهداشتی فیلتر دار یا سه لایه مخصوص در دسترستان نیست، استفاده از ماسک‌های پارچه ای، بهتر از استفاده نکردن از ماسک است.

برای درست کردن ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا به وسایل زیر نیاز دارید:

  1. پارچه کتان یا نخی ضخیم در ابعاد ۳۰ در ۱۵ سانتی متر برای پارچه اصلی ماسک
  2. پارچه کتان یا پنبه‌ای و یا فلانل با ابعاد ۱۵ در ۲۶ سانتی متر برای پارچه آستر ماسک
  3. کش گرد به طول ۴۰ سانتی متر
  4. نخ و سوزن
  5. سنجاق
  6. کاغذ و مداد


نحوه دوخت:

- برای درست کردن ماسک پارچه ای ابتدا باید الگوی ماسک را بکشید. با توجه به تصویر زیر، بر روی یک کاغذ الگو دوخت را بکشید. به این نکته توجه داشته باشید که هنگام کشیدن الگو از هر طرف حدود نیم سانتی متر جای دوخت قرار دهید.

- در این مرحله الگوی کشیده شده روی کاغذ را برش بزنید.

ماسک پارچه ای مشکی برای کرونا

- حال باید پارچه اصلی ماسک را به شکلی تا کنید که دو طرف آن بر روی هم قرار بگیرد. الگو را بر روی پارچه قرار دهید و سنجاق کنید. اکنون تمام قسمت‌های پارچه را به جز قسمتی که کنار گوش قرار می‌گیرد با حاشیه نیم سانت ببرید.

دوخت ماسک پارچه ای

- در این مرحله کاغذ را بین دو لایه قرار دهید و با یک ابزار مناسب خطوط دوخت را بر روی پارچه بکشید. الگو و سنجاق‌ها را از پارچه جدا کنید. حالا پارچه برای دوخت آماده است.

- تمام مراحل ذکر شده در مراحل قبلی را برای پارچه آستر ماسک انجام دهید.

- حال باید پارچه اصلی ماسک را که در مراحل قبل برای دوخت آماده کردید را برگردانید به شکلی که هر دو طرف آن بر روی هم قرار بگیرند سپس خط وسط پارچه (یا خط وسط ماسک) را بدوزید.

- پارچه اصلی رو از قسمتی که دوخته شده به سمت بیرون فشار دهید. پارچه را برگردانید. پارچه آستر را که در مراحل قبلی به همین شیوه آماده کردید را بر روی پارچه قرار دهید. دقت کنید که درز وسط هر دو پارچه بر روی هم قرار بگیرند. سپس خطوط بالایی و پایینی پارچه‌ها را به هم بدوزید.

درست کردن ماسک پارچه ای برای کرونا

- ماسک پارچه ای را برگردانید و درز میانی آن را فشار دهید تا برجستگی ماسک بیرون بیاید. مطابق شکل زیر لبه پارچه را حدود ۶ میلی متر تا کنید و سپس این لبه را مجددا ۶ میلی متر دیگر تا بزنید.

ماسک های پارچه ای

- قسمت تا شده را از بالا تا پایین به هم بدوزید. برای اطمینان بیشتر دو سر خط را نیز چند کوک بزنید تا دوخت باز نشود.

- حالا نوبت به کش ماسک است. ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از کش را ببرید و آن را بین قسمتی که در مرحله پیش دوختید عبور دهید. انتهای کش را به هم گره بزنید. سه مرحله قبل را برای سمت دیگر ماسک تکرار کنید.

- در اینجا شما یک ماسک پارچه ای دو لایه برای کرونا دارید. اگر می‌خواهید ماسک استاندارد باشد، باید از سه لایه پارچه مخصوص برای دوخت ماسک‌ سه لایه پارچه ای، استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید دوخت ماسک پارچه ای برای کرونا بسیار ساده است و زمان کمی از شما می‌گیرد. با این وجود خیلی‌ها تمایل دارند از ماسک یکبار مصرف سه لایه یا همان ماسک‌های جراحی استفاده کنند تا لزومی برای شستن آن نداشته باشند. برای خرید ماسک یکبار مصرف سه لایه می‌توانید به سایت لطیفان مراجعه کنید. این ماسک‌ها در بسته بندی‌های بهداشتی، عرضه می‌شوند.

0 دیدگاه

دیدگاه شما