عوارض و فواید سولاریوم چیست؟

عوارض و فواید سولاریوم چیست؟

استفاده از سولاریوم با هدف برنزه کردن پوست انجام می‌شود که بیشتر در فصل تابستان محبوبیت دارد. اگر بخواهید به صورت طبیعی برنزه شوید می‌توانید در ساحل آفتاب بگیرید اما خیلی از افراد این شرایط را ندارند و مجبور هستند از دستگاه‌های سولاریوم برای برنزه کردن پوست، استفاده کنند. سولاریوم می‌تواند پوست شما را بدون نیاز به نور خورشید و تنها در چند جلسه برنزه کند. اما تا به حال به عوارض و فواید استفاده از این دستگاه فکر کرده‌اید؟ در ادامه با این موارد، آشنا می‌شوید.

عوارض و فواید سولاریوم چیست؟

سولاریوم دستگاهی است که با استفاده از یک لامپ، تابشی شبیه به نور خورشید را به پوست تابانده و باعث خارش پوست می‌شود. فرد در فاصله کمی از لامپ‌ها UV قرار دارد و لامپ‌ها با تابش اشعه ماوراء بنفش پوست را برنزه می‌کند. فرآیند برنزه شدن پوست با استفاده از دستگاه سولاریوم بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. البته توصیه می‌شود در جلسات اول فقط بین 3 تا 5 دقیقه در دستگاه سولار قرار بگیرید و در جلسات بعدی این زمان رو تا 20 دقیقه افزایش دهید تا پوست شما به تدریج مستعد تغییر رنگ شود.

اشعه ماوراء بنفش در دستگاه سولاریوم تا سه برابر بیشتر از UVA در نور خورشید طبیعی است و همین میزان اشعه ماوراء بنفش می‌تواند مضرات پوستی بسیار جدی به همراه داشته باشد. البته در سال‌های اخیر،  میزان این اشعه را تا حدودی تعدیل کرده‌اند تا بتوانند احتمال آسیب به پوست را تا حدی کاهش دهند.

نکته‌ای که در خصوص استفاده از سولاریوم وجود دارد این است که فرد باید به هنگام استفاده پوشش مخصوصی داشته باشد به طوری که از چشم‌ها حفاظت کاملی صورت گیرد. معمولا رسیدن به نتیجه دلخواه مستلزم این است که چند جلسه از دستگاه استفاده شود. برنزه کردن با سولاریوم هم می‌تواند مزایا و هم معایبی داشته باشد.

دستگاه سولاریوم

عوارض و فواید سولاریوم چیست؟

اگر چه انتقادهای زیادی به سولاریوم وارد است اما با این وجود نمی‌توان مزایای برنزه کردن با سولاریوم را نادیده گرفت، مزایایی که استفاده از دستگاه سولاریوم دارد شامل موارد زیر می‌شود:

• قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش موجب تولید ویتامین D در پوست می‌شود.
• سولاریوم از طریق خشک کردن پوست با جوش و آکنه، مبارزه می‌کند.
• در برنزه شدن طبیعی احتمال سوختگی وجود دارد اما سولاریوم موجب سوختگی نمی‌شود و همچنین گردش خون را افزایش می‌دهد.
• برای برنزه شدن با استفاده از نور طبیعی خورشید مدت زمان زیادی نیاز دارید اما سولاریوم شما را در یک زمان بسیار کوتاهی برنزه می‌کند.

حال که مزایای استفاده از دستگاه سولاریوم را بیان کردیم، بد نیست نگاهی هم به عوارض ناشی از آن، بیاندازیم:

• متاسفانه در استفاده از دستگاه سولاریوم، خطر ابتلا به سرطان پوست وجود دارد.
• ممکن است باعث آسیب دیدگی دراز مدت شود.
• احتمال تخریب کلاژن پوست و به دنبال آن خطر ابتلا به پیری زودرس پوست وجود دارد.
• پس از انجام سولاریوم ممکن است پوست تحریک شده و دچار مشکل شود.
• معمولا برای برنزه شدن با سولاریوم، نیاز به جلسات متعددی می‌باشد و برنزه شدن با این روش ماندگاری بالایی ندارد.

نکات قابل توجه به منظور استفاده از سولاریوم

  1. در طول زمان برنزه شدن با سولاریوم نباید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید؛ به همین منظور اگر از به خورشید حساسیت دارید، نباید از این روش، استفاده کنید.
  2. چنانچه باردار هستید، باید از سولاریوم اجتناب کنید.
  3. افرادی که به بیماری‎های پوستی، مشکلات عضلانی، رگ‌های واریسی و... مبتلا هستند؛ نباید از سولاریوم استفاده کنند.
  4. افراد با موهای بور و چشم‌های روشن. زیرا پوست آن‌ها در برابر تابش اشعه ماورای ‌بنفش آسیب‌پذیرتر است.
  5. افراد زیر ۱۸سال برای برنزه شدن نه از دستگاه‌های سولاریوم و نه از حمام آفتاب استفاده نکنند.
  6. افرادی که داروی خاصی مصرف می‌‌کنند، در‌صورت اصرار به برنزه‌شدن حتما با پزشک معالج مشورت کنند.

جایگزین طبیعی سولاریوم چیست؟

مهم نیست که برای برنزه شدن چه روشی را انتخاب می‌کنید؛ تمامی این روش‌ها بر اساس نوعی تابش اشعه فرا بنفش کار برنزه شدن را انجام می‌دهند و این اشعه به طور کلی برای پوست مضر می‌باشد. تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) با سرطان پوست و مسائل دیگری مثل پیری زودرس پوست، همراه است. بنابراین به دلیل اینکه عوارض آن بیش تر از فواید آن است؛ این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. با این وجود هنوز هم هستند افرادی که جزء طرفداران پر و پا قرص سولاریوم هستند. این افراد می‌توانند یک جایگزین طبیعی برای این کار پیدا کنند.

فواید و عوارض سولاریوم

جایگزین طبیعی سولاریوم، همان نور خورشید و البته استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب است، البته روش‌های دیگری هم مثل استفاده از اتوبرنز و لوسیون‌های برنزه کننده پوست هم وجود دارد. این لوسیون‌ها عوارض جانبی سولاریوم را نداشته و از طرفی خطرات ناشی از تابش نور خورشید بر پوست را هم ندارند.

با این تفاسیر اگر قصد شما برای برنزه شدن جدی است؛ باید همراه با خود لوازم شخصی را داشته باشید. خیلی از بیماری‌ها از این طریق قابلیت انتقال را دارند. حوله و ملحفه یکبار مصرف از جمله ملزوماتی است که برای رعایت بهداشت باید حتما همراه خود داشته باشید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما