نکات مهم و کاربردی برای شستن ملحفه و روبالشی

نکات مهم و کاربردی برای شستن ملحفه و روبالشی

یک رختخواب گرم، بزرگ، دنج و البته پاکیزه تنها چیزی است که به هنگام استراحت و خواب می‌تواند گزینه انتخابی ما باشد. سعی کنید هیچ گاه شستن ملحفه و روبالشی را فراموش نکنید. این یک نظر شخصی نیست بلکه میکروبیولوژیست‌ها هم به این جمله ایمان دارند. شستن روتختی‌ها و روبالشتی‌ها اگرچه کار عذاب‌آوری برای همه است اما به دلیل اهمیت سلامت و بهداشت، این کار باید در اولویت روزانه ما باشد.

یک میکروبیولوژیست از دانشگاه نیویورک توصیه می‌کند، برای جلوگیری از تبدیل رختخوابتان به باغچه‌ای از باکتری و قارچ، هفته‌ای یک بار ملحفه و روبالشی‌ها را بشویید. شاید تصور کنید الزامی برای این کار وجود ندارد اما اگر بدانید که محل زندگی قارچ‌ها و باکتری‌های موجود در عرق، آب دهان و دیگر مایعات بدن شما همان رختخوابی است که شب‌ها چند ساعتی را در آن جا سپری می‌کنید چه؟ باز هم تردید می‌کنید؟!

بدن به هنگام تعریق می‌تواند میزان قابل توجهی از قارچ و انگل مابین ملحفه‌هایتان به وجود بیاورد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بالشی که هر ساعت از شبانه روز سر بر روی آن می‌گذاری به تنهایی می‌تواند میزبان ۱۶ انگل متفاوت باشد.

البته تنها شما نیستید که انجام این کار برایتان ناخوشایند است. در یک نظرسنجی مشخص شد که بیشتر شرکت کنندگان، هر دو هفته یک بار این کار را انجام می‌دهند. بسیاری نیز سه یا حتی چهار هفته بین این شستشوی حیاتی فاصله می‌اندازند. به هر حال شستشوی ملحفه و روباشی به صورت هفتگی، توصیه می‌شود.

شستن ملحفه و روبالشی

نکات مهم و کاربردی برای شستن ملحفه و روبالشی

استفاده از آب داغ برای شستن ملحفه و روتختی یک الزام کلی است، دمای آب مناسب برای شستشو چیزی بین ۵۴ تا ۶۶ درجه سانتی گراد است. پس از شستشوی ملحفه‌ها باید آن‌ها را جلوی آفتاب قرار دهید تا نور خورشید هم به کمک شما آید و تمامی جرم‌ها را نابود کند. نشستن ملحفه‌ها و کثیف شدن آن‌ها، چیزی جز تهدید سلامتی شما را به دنبال نخواهد داشت.

دهان و بینی شما در طول خواب شبانه بر روی این پارچه‌ها قرار می‌گیرند و زمانی اوضاع بدتر می‌شود که مستعد آلرژی هم باشید، در این صورت اگر با قرمزی و التهاب روی پوست صورت یا گردن، از خواب بیدار شوید؛ جای چندان تعجبی نیست. البته همیشه قضیه به یک آلرژی  ساده هم ختم نمی‌شود. حتی ممکن است این آلودگی‌ها و باکتری‌ها، باعث آبریزش و گرفتگی بینی و سرفه و گلودرد شوند.

پس به حرف متخصصین و میکروبیولوژیست‌ها گوش کنید و در اسرع وقت به سراغ شستن ملحفه و روبالشی بروید.

اگر نحوه شستن ملحفه و روبالشی بدون آسیب زدن به پارچه را بلد باشید؛ می توانید بدون تغییر رنگ و بافت، تا مدت‌ها از آن‌ها استفاده کنید. در نظر گرفتن نکات زیر می‌تواند به شما در شستشوی این کالاها، کمک کند:

 1. ملحفه‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید داخل خشک کن کاملا خشک شوند.
 2. ملحفه را با لباس‌ها نشویید چون لباس‌ها ممکن است به ملحفه رنگ داده یا باعث بد رنگی و تیره شدن آن‌ها شود.
 3. اگر ملحفه لکه شده است، قبل از شستشو، با یک شوینده مناسب لکه را از بین ببرید.
 4. اگر ملحفه‌های شما سفیدرنگ است و دوست دارید سفیدتر شوند؛ می‌توانید ¼ پیمانه آبلیمو به آب گرم اضافه کرده و ملحفه‌ها را درون این ترکیب، شستشو دهید. این یک روش طبیعی برای سفید کردن ملحفه‌هاست.
 5. برای پیشگیری از آسیب به الیاف پارچه، باید هنگام شستن ملحفه و روبالشی و حتی خشک کردن آن‌ها از درجه حرارت متوسط یا کم استفاده کنید.
 6. توصیه می‌شود ملحفه‌ها را به صورت گرد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از کشیدگی و تغییر شکل آن، جلوگیری می‌کند.
 7. قبل از شستشوی کامل، قسمتی از روتختی را امتحان کنید تا از ثابت بودن رنگ آن مطمئن شوید. به این منظور گوشه روتختی را داخل کمی ماده شوینده فرو ببرید و در صورت تغییر رنگ، آن را برای شستشو به خشک‌شویی بدهید.
 8. روتختی به هنگام خیس شدن سنگین‌تر از حالت عادی می‌شود. اگر ماشین لباسشویی شما ظرفیت گنجایش این حجم را ندارد؛ روتختی را به خشک‌شویی بدهید.
 9. برای شستن ملحفه و روبالشی باید از آب سرد استفاده شود. اگر بتوانید این منسوجات را روی بند و در هوای آزاد خشک کنید؛ بهتر از این است که با استفاده از دور بالای خشک‌کن ماشین لباسشویی، خشک شوند. با این کار در مصرف انرژی هم صرفه جویی می‌شود.

نکاتی که در بالا ذکر شد مختص شستن ملحفه، روبالشی و روتختی است. اگر می‌خواهید پتو یا لحاف را شستشو دهید هم باید به نکات زیر، توجه کنید:

 1. پتوهای پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین لباسشویی، خشک کنید.
 2. یک روش آسان برای تمیز کردن پتوها این است که در فاصله بین دو شستشو روی آن‌ها را جاروبرقی بزنید تا گرد و غبار و پرز آن گرفته شود. البته این روش نمی‌تواند به صورت دائمی جایگزین شستشوی آن‌ها شود.
 3. لحاف‌ها را به همان روش روتختی بشویید.
 4. در صورتی که لحاف با پنبه پر شده یا کهنه و پوسیده باشد، آن را با دست بشویید. زیرا احتمال پارگی آن در ماشین لباسشویی، وجود دارد.
 5. لحاف‌هایی که رویه آن‌ها ابریشم یا مخمل است را در خانه نشویید. البته اگر ماشین لباسشویی شما اتوماتیک بوده و برنامه شستشوی لباس‌های حساس را داراست؛ می‌توانید با خیال راحت آن را بشویید.

شستن ملحفه و روبالشی

در این مقاله با نکات مهم شستن ملحفه و روبالشی آشنا شدید. اگر شستشوی مکرر ملحفه‌ها برای شما دشوار است و از طرفی مجبور به تعویض آن‌ها به صورت روزانه و یا هفتگی هستید؛ پیشنهاد ما به شما استفاده از ملحفه یکبار مصرف است. با وجود این محصول می‌توانید پس از هر بار استفاده آن را دور انداخته و از ملحفه دیگری، استفاده کنید. برای خرید ملحفه یکبار مصرف می‌توانید به وب سایت لطیفان رفته و سفارش خود را ثبت کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما