روش ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی

روش ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی

همانطور که می‎دانید کرونا ویروس می‌تواند به سرعت شیوع پیدا کرده و به فرد دیگری منتقل شود. بنابراین اگر یک فرد بیمار مبتلا به کرونا در خانه دارید که در دوران قرطینه و نقاهت به سر می‌برد؛ بهتر است تمام تمهیدات لازم را در جهت پیشگیری از ابتلای سایر افراد خانه به این بیماری، در نظر بگیرید. یکی از مهمترین اقدامات در این راستا؛ تمیز کردن و ضد عفونی کردن ملحفه و لباس‌های فرد بیمار است. در این مقاله روش ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی را ذکر خواهیم کرد.

روش ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی

بهترین روش برای ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی استفاده از آب داغ و شوینده مناسب است. شما می‌توانید لباس‌ها را به همراه ملحفه‌های تخت، روباشی‌ها، پتو، پرده‌ها و ... از ماشین لباسشویی استفاده کنید. برای این کار کافی است شوینده مناسب را به مخزن مخصوص شوینده اضافه کرده و دمای آب را روی درجه بالا، تنظیم کنید. برای شستشو و ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی، استفاده از آب داغ الزامی است و باعث از بین رفتن آلودگی‌ها و ویروس‌ها می‌شود.

درباره تمیز و ضد عفونی کردن لباس‌های بیماران توصیه‌هایی توسط محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شده است:

 1. برای اینکه به سراغ انجام این کار بروید؛ قبل از هر چیزی باید از دستکش یکبار مصرف و ماسک مناسب، استفاده کنید. همچنین حین انجام این کار نباید صورت‌ و چشم‌ها، لمس شوند.
 2. فراموش نکید که به منظور تهویه بهتر، پنجره‌ها باید باز باشند.
 3. از پرتاب کردن لباس‌ها خودداری شود. این کار موجب پخش شدن آلودگی و ویروس می‌شود.
 4. از ماشین لباسشویی و شوینده مناسب و آب داغ (۷۰ درجه سانتی‌گراد و بالاتر) برای شستن استفاده شود.
 5. فرآیند شست‌ و شو با آب داغ و شوینده باید حداقل ۲۵ دقیقه به طول انجامد. اگر می‌خواهید زمان کمتری به این کار اختصاص یابد؛ باید از ماده شیمیایی مناسب‌تری، استفاده شود.
 6. لباس‌های کثیف که در تماس با یک فرد بیمار بوده را می‌توان با لباس‌های سایر افراد شست‌ و شو داد.
 7. لباس‌ها باید به آرامی درون مخزن ماشین لباسشویی قرار گیرند تا از پراکنده شدن ویروس‌های احتمالی موجود بر سطح آن‌ها، جلوگیری شود.
 8. اگر لباس‌های کثیف افراد کرونایی را در سبد نگهداری می‌کنید تا در اسرع وقت شسته شوند؛ باید درون آن پلاستیک قرار گیرد. این کار باعث می‌شود ویروس ها، تا حد زیادی از بین بروند.
 9. تا زمانی که بیمار به طور کامل درمان نشده است؛ باید وسایل شخصی و همچنین لباس و ملحفه و... که استفاده می‌کند؛ جدا از سایرین نگهداری و شستشو شود.
 10. علاوه بر لباس و منسوجات مربوط به خواب بیمار، باید سایر مسایل شخصی او هم ضد عفونی شود.
 11. پس از اینکه کار تمیزکاری و ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی تمام شد؛ باید ماسک و دستکش‌ها را در آورده و دست‌ها به خوبی با آب و صابون، شسته شوند.
 12. در نهایت ماسک و دستکش‌ها باید در کیسه‌های زباله، انداخته شوند.

تمیز کردن با ضد عفونی کردن کمی متفاوت است اما معمولا همراه با هم استفاده می‌شود. ضد عفونی کردن باعث از بین رفتن باکتری و ویروس‌ می‌شود؛ در حالی که تمیز کردن باعث از بین بردن کثیفی است. اگر لباس‌ها تمیز هستند و تنها قصد ضد عفونی کردن آن‌ها را دارید بهتر است از بخار آب استفاده کنید زیرا ویروس‌ها و باکتری‌ها در دمای 100 درجه از بین می‌روند. برای این کار می‌توان از وسایل کاربردی از جمله اتو و یا بخارشوی استفاده کرد تا از شست و شوی چندباره لباس جلوگیری کنیم و بتوانیم از لباس به مدت طولانی‌تری استفاده کنیم.

ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی

مشکلی که در ضد عفونی کردن لباس و ملحفه بیماران ممکن است به وجود آید این است که بافت بسیاری از لباس‌ها با دمای بالا و آب داغ از بین می‌رود و ممکن است لباس‌ها به سرعت از بین بروند و کهنه شوند. از این رو توصیه می‌کنیم این نوع لباس‌ها را با آب ولرم و شوینده مناسب، شست و شو دهید. می‌توانید فرآیند شست و شو را به این صورت انجام داده و در نهایت با آب داغ به صورت سریع آبکشی کنید تا لباس آسیب نبیند. شستن ملحفه‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که آسیبی به بافت پارچه نرسد. لینک زیر در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند:


بیشتر بخوانید: نحوه شستن ملحفه بدون آسیب زدن به پارچه


پیشنهاد می‌شود برای خشک کردن البسه و منسوجات، از هوای آزاد و نور مستقیم خورشید، استفاده شود.

اگر از بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنید؛ باید به صورت مرتب لباس و ملحفه مورد استفاده او، ضد عفونی شود. در صورتی که این کار برایتان سخت و وقت‌گیر است؛ پیشنهاد می‌کنیم از ملحفه یکبار مصرف استفاده کنید. ملحفه‌های یکبار مصرف نیازی به شستشو ندارند و پس از استفاده دور انداخته می‌شوند. ویژگی مهم دیگری که این محصولات دارند؛ ضد آب بودن آن‌هاست. گروه تولیدی لطیفان این امکان را فراهم کرده است تا با خرید اینترنتی ملحفه یکبار مصرف، بتوانید در هر جای ایران که هستید، محصول خود را تحویل بگیرید. جهت خرید ملحفه یکبار مصرف، می‌توانید سایزهای مختلف این محصول را در لطیفان مشاهده کرده و بر اساس نیاز خود، آن را تهیه کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما