نحوه شستن ماسک صورت پارچه ای

نحوه شستن ماسک صورت پارچه ای

این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، ملزم به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی هستیم. برخی از ماسک‌ها مثل ماسک سه لایه، یک بار مصرف بوده و باید بعد از یک بار استفاده، دور انداخته شوند. در مقابل ماسک‌های قابل شستشوی پارچه‌ای هم وجود دارند که باید بعد از هر بار استفاده، شستشو و ضد عفونی شوند. لازم به ذکر است که ماسک صورت جراحی سه لایه و ماسک N۹۵ نباید شسته شوند زیرا شستشوی این نوع ماسک‌ها به بافت پارچه آسیب زده و خاصیت فیلترینگ آن را از بین می‌برد. در ادامه با نحوه شستن ماسک صورت، البته انواع پارچه‌ای آن‌ها، آشنا می‌شوید.

نحوه شستن ماسک صورت

همانطور که گفتیم تنها ماسک‌های پارچه‌ای را می‌توان شستشو داد؛ ماسک جراحی که به ماسک‌های سه لایه معروف هستند؛ دارای پارچه ملت بلون بوده که به صورت فیلتری در برابر میکروب‌ها و ذرات عمل می‌کند. این ماسک‌ها اگر شسته شوند دیگر قابل استفاده نیستند. حداکثر زمانی که می‌توان از یک ماسک سه لایه استفاده کرد؛ یک شیفت کاری ۸ ساعته است. بنابراین این گونه ماسک‌ها در صورت کثیف شدن و آسیب دیدن باید دور انداخته شوند.

ماسک‌های پارچه‌ای مورد علاقه خیلی از افراد هستند و اگر چه به اندازه ماسک جراحی قدرت فیلترینگ میکروب‌ها را ندارند، اما استفاده کردن از آن‌ها بهتر از این است که از هیچ نوع ماسکی استفاده نشود. البته نتایج این گونه نشان می‌دهند. اگر خودتان در خانه ماسک‌های پارچه‌ای را تهیه می‌کنید؛ حتما از چند لایه پارچه برای دوخت آن‌ها، استفاده کنید. در لینک زیر آموزش ماسک سه لایه پارچه‌ای را قرار داده‌ایم.


بیشتر بدانید: آموزش ماسک سه لایه پارچه ای (نحوه برش و دوخت)


چهار روش متفاوت برای شستن ماسک صورت پارچه ای وجود دارد که هر کدام را به اختصار، توضیح خواهیم داد:
روش اول: در این روش ابتدا دستان خود را به طور کامل و به مدت ۳۰ ثانیه با مایع دستشویی (یا صابون) و آب گرم بشویید (می‌توانید به جای این کار از ماده ضد عفونی کننده دست حاوی الکل نیز، استفاده کنید.)، پس از آن، ماسک را به مدت ۳۰ دقیقه در آب گرم و صابون خیس کنید و به آرامی آن را شست و شو دهید. در نهایت باید ماسک را در هوای آزاد خشک کرده و به مدت ۵ دقیقه با دمای ۷۰ درجه سانتیگراد، اتو بکشید. توجه داشته باشید که نباید ماسک را تا زمانی که به طور کامل خشک نشده است، استفاده کنید.
روش دوم: از دیگر روش‌های شستن ماسک صورت پارچه ای که بسیار هم روش ساده‌ای است، جوشاندن ماسک در آب جوش به مدت ۵ دقیقه است. دمای بالای آب، تمامی ویروس‌ها و باکتری‌ها را نابود می‌کند.

روش سوم: برای شستن و ضد عفونی کردن ماسک‌های پارچه ای از محلول سفید کننده یا همان وایتکس هم می‌توان استفاده کرد. برای این کار باید ماسک را به مدت پنج دقیقه در محلول سفید کننده با نسبت ۱ به ۲۵ (ترکیب یک قاشق چایخوری سفید کننده با ۴ فنجان آب)، قرار دهید.

روش چهارم: شما می‌توانید برای راحتی بیشتر از ماشین لباسشویی برای شستشوی ماسک، استفاده کرده و بعد از شستشو آن را با دمای بالا، اتو کنید.

آیا ماسک N95 قابل شستشو است؟

ماسک N95 یکی از ماسک‌های استاندارد برای استفاده در اماکن شلوغ و پر خطر است که می‌تواند درصد بالایی از ویروس‌ها را فیلتر کند. استفاده از این نوع ماسک، از انتقال بیماری‌های تنفسی و عفونی، پیشگیری می‌کند. عدد 95 در نام این ماسک، نشان می‌دهد که این ماسک قابلیت این را دارد که حداقل ۹۵ درصد از ذرات عفونی و آلاینده‌های موجود در هوا را فیلتر کند.

ماسک‌های N95 قابلیت شستشو ندارند و نمی‌توان آن‌ها را با الکل یا دیگر مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی کرد. این ماسک‌ها هم مشابه با ماسک های یکبار مصرف باید بعد از هر بار استفاده، دور انداخته شوند. عمر مفید یک ماسک N95 در صورت آسیب ندیدن و پاره نشدن ۸ ساعت کاری است.

شستن ماسک صورت

ماسک یک وسیله شخصی است و نباید به طور اشتراکی، استفاده شود. خیلی افراد فرصتی برای شستن و ضد عفونی کردن ماسک های پارچه ای نداشته و از این رو از ماسک‌های یکبار مصرف، استفاده می‌کنند. مزیتی که این ماسک‌ها دارند اولا استاندارد بودن آن‌ها و ثانیا عدم نیاز به شستشوست که می‌تواند در زمان و انرژی صرفه جویی کند. اگر شما هم مایل به استفاده از ماسک سه لایه فیلتر دار هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم از محصولات باکیفیت سایت لطیفان، دیدن کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما