لیزر موهای زائد بهتر است یا اپیلاسیون؟ (مقایسه عوارض و فواید)

لیزر موهای زائد بهتر است یا اپیلاسیون؟ (مقایسه عوارض و فواید)

امروزه افراد مخصوصا خانم‌ها روش‌های مختلفی را برای حذف موهای زائد، تجربه کرده‌اند. اپیلاسیون و لیزر موهای زائد از روش‌های متداول برای این کار هستند با این تفاوت که در اپیلاسیون موها از ریشه کنده می‌شوند اما در لیزر موها سوزانده شده و پس از چندین جلسه دیگر، رشد نخواهند داشت. حال این سوال مطرح می‌شود که کدام روش بر دیگری برتری دارد و یا مزایای کدام روش بیشتر است. در ادامه این مقاله به بررسی همین موضوع پرداخته‌ایم.

لیزر موهای زائد بهتر است یا اپیلاسیون؟

برای اینکه به این سوال پاسخ درستی بدهیم باید تمامی جوانب را بررسی کرده و مزایا و معایب هر روش را بدانیم، ابتدا به سراغ لیزر موها می‌رویم. این روش جزء روش‌های مناسب و محبوب برای زدودن موهای زائد است. علاوه بر این، در فرایند جوان سازی پوست از لیزر برای از بین بردن چینه چروک، جای جوش و لک هم استفاده می‌شود. ساز و کار این روش به این صورت است که پرتوی متمرکز نور را به محل مورد نظر از پوست می‌تابانند که این کار موجب تخریب بافت‌های زیر پوست می‌شود. حذف موهای زائد با استفاده از اپیلاسیون، تنها باعث کنده شدن موها از قسمت ریشه شده و پس از مدت زمانی دو مرتبه موهای کنده شده، رشد خواهند کرد. با این تفاسیر، فاکتورهای مهم را برای مقایسه این دو روش بررسی خواهیم کرد.

میزان تاثیر و ماندگاری

برای میزان تاثیر لیزر نمی‌توان نظر قطعی داد. حتی دو خواهر هم ممکن است طی انجام مراحل یکسان لیزر موهای زائد، با نتایج متفاوتی روبرو شوند. ممکن است یکی از آن‌ها در اولین جلسه نتیجه آن را ببینید ولی دیگری باید چندین جلسه بگذراند تا نتیجه مشابه دیگری بگیرد. این مورد کاملا به بدن هر فرد و هورمون‌هایی که در بدن ترشح می‌شوند، بستگی دارد.

البته اکثر تولید کنندگان لیزرها ادعا می‌کنند که می‌توان این روش را برای هر نوع پوست و مویی استفاده کرد؛ اما تجربه ثابت کرده است که افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، نتایج بهتری از این روش گرفته‌اند. برای اینکه این روش نسبتا دائمی تلقی شود نیاز است چندین جلسه (بین 4 تا 8) لیزر انجام شود.

در مقابل اپیلاسیون یک روش موقتی محسوب شده و پس از حداکثر یک ماه، موها شروع به رشد می‌کنند. پس از نظر میزان ماندگاری، لیزر روش مناسب‌تری است.

عوارض و خطرات احتمالی

از عوارض جانبی استفاده از لیزر می‌توان به زخم و قرمزی موقت محل تحت درمان، اشاره کرد. در مقابل اپیلاسیون هم می‌تواند چنین عوارضی به دنبال داشته باشد؛ البته عوارض اپیلاسیون بدن در خیلی از موارد موقتی بوده و پس از چند ساعت به طور کامل، برطرف می‌شود.

عوارض اپیلاسیون شامل موارد زیر می‌شود:

 1. سوختگی
 2. پوسته‌ریزی
 3. کبودی
 4. رشد موهای زیر پوستی
 5. عفونت احتمالی پوست
 6. درد در محل

عوارض لیزر شامل موارد زیر می‌شود:

 1. سوزش پوست
 2. پوسته پوسته شدن
 3. زخم و تاول پوستی
 4. تغییر در رنگ پوست
 5. اسکار یا لکه‌های پوستی
 6. تغییر در بافت پوست

هزینه

اپیلاسیون نسبت به لیزر ارزان‌تر است. برای این کار تنها به موم و پد اپیلاسیون نیاز دارید و حتی در خانه هم می‌توانید این کار را انجام دهید اما لیزر روش نسبتا گرانی به شمار می‌رود که برای انجام آن حتما باید چندین جلسه به مراکز لیزر موهای زائد بروید.

نتیجه‌گیری

شاید شما هم تصور کنید که انجام لیزر، از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست اما اگر عمیق‌تر بررسی کنید متوجه می‌شوید که انجام لیزر در نهایت منجر به صرفه‌ جویی در هزینه‌ها می‎شود. زیرا از هر روشی هم که برای حذف موهای زائد استفاده کنید، در طولانی مدت برای شما هزینه‌های زیادی به دنبال دارد. البته علاوه بر هزینه در زمان نیز صرفه جویی می‌شود. دیگر فواید انجام لیزر شامل موارد زیر می‌شود:

 1. با انجام لیزر دیگر مشکلاتی نظیر رشد مو در زیر پوست و عفونت و درد ناشی از آن را نخواهید داشت.
 2. این روش سریع است و نیاز به جراحی و یا بستری شدن ندارد.
 3. بعد از انجام لیزر هیچ مشکلی نخواهید داشت.
 4. در میان تمام روش‎های موجود، درد و ناراحتی کمتری دارد.
 5. با استفاده از لیزر موهای زائد به سرعت می‎توانید وسعت زیادی از موهای زائد را از بین ببرید.
 6. این روش اثر مضری بر پوست ندارد.

لیزر موهای زائد

در اپیلاسیون موهای زائد با استفاده از مومی که به بدن چسبیده می‌شود؛ از ریشه خارج می‌شوند اما در نهایت بدن تنها دو هفته تمیز مانده و مجددا موها رشد می‌کنند اما در لیزر این گونه نبوده و موها پس از 6 ماه یا یک سال بسته به نوع بدن فرد رشد خیلی نازکی خواهند داشت. البته این مورد را هم باید در نظر گرفت که تعداد مراکزی که اپیلاسیون می‌کنند خیلی بیشتر از لیزر است تقریبا بیشتر آرایشگاه‌ها این کار را انجام می‌دهند اما برای لیزر باید به پزشک متخصص، مراکز مطمئن و افراد با تجربه که دانش کافی در این زمینه دارند مراجعه کنید.

در این مقاله دو روش لیزر و اپیلاسیون را برای حذف موهای زائد بررسی کردیم و عوارض و فوایدی که هر کدام دارند را ذکر کردیم. اگر با خواندن این مطلب مایل به انجام اپیلاسیون هستید؛ باید موم و پد اپیلاسیون را تهیه کنید. در صورتی که این وسایل را در دسترس ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم از محصولات لطیفان استفاده کنید. گروه تولیدی لطیفان در زمینه تولید و فروش محصولات یکبار مصرف فعالیت دارد. می‌توانید برای خرید پد اپیلاسیون به سایت لطیفان رفته و سفارش خود را ثبت کنید. گروه تولیدی لطیفان علاوه بر پد، محصولات یکبار مصرف دیگر مثل ماسک، حوله و ملحفه و ماسک سه لایه را هم تولید می‌کند.

0 دیدگاه

دیدگاه شما