نحوه ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی

نحوه ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی

همانطور که می‎دانید ویروس کرونا این قابلیت را دارد که به سرعت به فرد دیگری منتقل شود. بنابراین افراد مبتلا به کرونا که در قرنطینه خانگی به سر می برند باید این مورد را در نظر داشته باشند و تا جای ممکن از تماس با سایر اعضای خانه، خودداری کنند. لباس و منسوجات خواب این بیماران (مخصوصا ملحفه) باید به طور مرتب شسته و ضد عفونی شوند. در این مطلب بهترین روش برای ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی را ذکر خواهیم کرد.

روش ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی

بهترین روش برای ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی استفاده از آب داغ و شوینده مناسب است. شما می‌توانید برای شستن ملحفه، روبالشی، لباس و سایر منسوجات بیمار، از ماشین لباسشویی استفاده کنید. برای این کار کافی است شوینده مناسب را به مخزن مخصوص شوینده اضافه کرده و دمای آب را روی درجه بالا، تنظیم کنید. استفاده از آب داغ برای شستشو و ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی، الزامی است و باعث از بین رفتن آلودگی‌ها و ویروس‌ها می‌شود.

درباره تمیز و ضد عفونی کردن ملحفه و لباس های بیماران مبتلا به کرونا توصیه‌هایی توسط محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه شده است. طبق ابن توصیه ها قبل از انجام کار، باید دستکش و ماسک مناسب استفاده کنید. پس از اینکه لباس  و ملحفه ها را جمع آوری کردید؛ باید به سراغ ماشین لباسشویی بروید. بهتر است برنامه ای را انتخاب کنید که دمای آب در ان بالاتر از 79 درجه سانتی گراد باشد. فرآیند شست‌ و شو با آب داغ و شوینده باید حداقل ۲۵ دقیقه به طول انجامد. اگر می‌خواهید زمان کمتری به این کار اختصاص یابد؛ باید از ماده شیمیایی مناسب‌تری، استفاده شود. پس از اینکه کار تمیزکاری و ضد عفونی کردن لباس بیماران کرونایی تمام شد؛ باید ماسک و دستکش‌ها را در آورده و دست‌ها به خوبی با آب و صابون، شسته شوند. در نهایت ماسک و دستکش‌ها باید در کیسه‌های زباله، انداخته شوند.

اگر در حال حاضر در خانه هستید و از یک فرد مبتلا به کرونا مراقبت می کنید؛ بهتر است نکات زیر را در این خصوص در نظر بگیرید:

  1. لباس‌های کثیف که در تماس با یک فرد بیمار بوده است را می‌توان با لباس‌های سایر افراد شست‌ و شو داد.
  2. تا زمانی که بیمار به طور کامل درمان نشده است؛ باید وسایل شخصی و همچنین لباس و ملحفه و... که استفاده می‌کند؛ جدا از سایرین نگهداری و شستشو شود.
  3. لباس‌ها باید به آرامی درون مخزن ماشین لباسشویی قرار گیرند تا از پراکنده شدن ویروس‌های احتمالی موجود بر سطح آن‌ها، جلوگیری شود.
  4. اگر لباس‌های کثیف افراد کرونایی را در سبد نگهداری می‌کنید تا در اسرع وقت شسته شوند؛ باید درون آن پلاستیک قرار گیرد. این کار باعث می‌شود ویروس ها، تا حد زیادی از بین بروند.
  5. علاوه بر لباس و منسوجات مربوط به خواب بیمار، باید سایر وسایل شخصی او هم ضد عفونی شود.

اگر لباس‌ها تمیز هستند و تنها قصد ضد عفونی کردن آن‌ها را دارید بهتر است از بخار آب استفاده کنید زیرا ویروس‌ها و باکتری‌ها در دمای 100 درجه از بین می‌روند. البته مشکلی که وجود دارد این است که در این دما بافت بسیاری از لباس‌ها از بین می‌رود و ممکن است شاهد کهنه شدن سریع لباس‌ها، باشید. از این رو توصیه می‌کنیم لباس های با الیاف حساس را با آب ولرم و شوینده مناسب، شست و شو دهید. می‌توانید فرآیند شست و شو را به این صورت انجام داده و در نهایت با آب داغ به صورت سریع آبکشی کنید تا لباس آسیب نبیند. شستن ملحفه‌ها هم باید به گونه‌ای انجام شود که آسیبی به بافت پارچه نرسد. لینک زیر در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند:


بیشتر بخوانید: نحوه شستن ملحفه بدون آسیب زدن به پارچه


خیلی افراد ترجیح می‌دهند ملحفه و لباس افراد مبتلا به کرونا را جدا از سایر لباس‌ها شستشو دهند. اگر شما هم قصد دارید ملحفه‌ها را با دست بشویید؛ می‌توانید بعد از اتمام شستشو با یکی از روش‌های زیر آن‌ها را ضد عفونی کنید:

روش اول: در ظرفی محلول ضد عفونی‌ کننده و آب گرم ریخته و ملحفه را درون آن، قرار دهید و پس از مدتی با دست بشویید و در هوا آزاد خشک کنید.

روش دوم: در این روش می‌توانید یک قاشق چایخوری محلول سفیدکننده و چهار پیمانه آب را با همدیگر مخلوط کرده و ملحفه را به مدت ۵ دقیقه درون این محلول، قرار دهید. در نهایت ملحفه را آبکشی و خشک کنید.

روش سوم: شاید این ساده‌ترین روش ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی باشد. در این روش تنها کافی است پارچه را به مدت ۵ دقیقه با دمای ۷۰ درجه، اتو کنید.

روش چهارم: روش سنتی جوشاندن هم همیشه برای رفع آلودگی‌ها کارساز بوده است. به این منظور ملحفه را به مدت ۵ دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را در محل مناسب قرار دهید تا خشک شود.

ضد عفونی کردن ملحفه بیماران کرونایی

چنانچه از بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنید؛ باید به صورت مرتب لباس و ملحفه مورد استفاده او، ضد عفونی شود. در صورتی که این کار برایتان سخت و وقت‌گیر است؛ پیشنهاد می‌کنیم از ملحفه یکبار مصرف استفاده کنید. ملحفه‌های یکبار مصرف نیازی به شستشو ندارند و پس از استفاده دور انداخته می‌شوند. ویژگی مهم دیگری که این محصولات دارند؛ ضد آب بودن آن‌هاست. گروه تولیدی لطیفان این امکان را فراهم کرده است تا با خرید اینترنتی ملحفه یکبار مصرف، بتوانید در هر جای ایران که هستید، محصول خود را تحویل بگیرید. جهت خرید ملحفه یکبار مصرف، می‌توانید سایزهای مختلف این محصول را در لطیفان مشاهده کرده و بر اساس نیاز خود، آن را تهیه کنید.

0 دیدگاه

دیدگاه شما