چگونه از دستگاه سولاریوم استفاده کنیم ؟

چگونه از دستگاه سولاریوم استفاده کنیم ؟

سولاریوم چیست ؟

در حدود نیم قرن پیش فریدریش ‌ولف مهندس آلمانی برای مقابله با افسردگی ناشی از کمبود نور و کوتاه بودن طول روز در بعضی کشورها و تولید ویتامین D   در فصول پاییز و زمستان که آفتاب کم می باشد اولین سولاریوم دنیا را اختراع کرد و رفته رفته این اختراع به یک ماشین جنجالی و خطرناک زیبایی تبدیل شد و خیلی زود مورد استقبال افراد زیادی خصوصا جوانان برای زیباتر ‌شدن پوست قرار گرفت.

در واقع سولاریوم دستگاهی است که امروزه بیشتر  برای برنزه  ‌کردن پوست به کار می رود تا اهداف درمانی این دستگاه که چند سالی است وارد کشور ما شده ، در همین مدت کم توانسته طرفداران زیادی پیدا کند و طیف وسیعی از مردم را به سوی خود جذب کرده است دختران معمولا در سنین پایین ‌تر از این روش استفاده بیشتری می کنند و هم چنین روز به روز بر تعداد این دستگاه‌ها در سالن‌های زیبایی و استخر‌ها افزوده می‌شود.

دستگاه سولاریوم در واقع مشتکل از تختی است که در دیواره ‌های آن لامپ‌های اشعه ماورای بنفش  UV  ‌ تعبیه شده و هنگامی که بدن درون این وسیله قرار می‌ گیرد ، درب این دستگاه که حاوی لامپ‌های مشابهی می باشد بسته می ‌شود .

در حقیقت اتاقک سولاریوم از یک تشک خورشیدی تشکیل شده که در آن لامپ‌های اشعه ماورای بنفش از نوع UVA و UVB قرار داده شده‌اند و از بالا و پایین ، اشعه به بدن تابیده می ‌شود.

دستگاه سولاریوم

بهترین روش استفاده از دستگاه سولاریوم 

بهتر است برای استفاده از دستگاه سولاریوم در جلسات اول  از مدت زمان های کوتاه شروع کنید تا پوست شما به تدریج آماده تغییر رنگ شود و سپس می توانید در جلسات بعدی  خود مدت زمان استفاده از دستگاه سولاریوم را افزایش دهید.

بنابراین توصیه می شود در جلسات اول فقط بین 3 تا 5 دقیقه در دستگاه سولار قرار بگیرید و در جلسات بعدی این زمان رو تا 20 دقیقه افزایش دهید تا پوست شما به تدریج مستعد تغییر رنگ شود.

احتمال ابتلا به ملانوما در افرادی که از سولاریوم استفاده میکنند بیشتر است ؛ این بیماری نوعی عارضه پوستی خطرناک است و همان طور که در بالا نیز اشاره شد سولاریوم احتمال ابتلا به این بیماری را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد و این میزان در افرادی که قبل از ۳۵ سالگی به صورت مرتب از کابین‌های برنزه ‌کننده پوست استفاده می ‌کنند ، بیشتر است .

یکی از دلایل پرطرفدار بودن سولاریوم این است که نسبت به نور خورشید خیلی سریع تر پوست شما را برنزه می کند. 

گفتنی است که در هنگام برنزه شدن پوست توسط دستگاه سولاریوم ، علاوه بر تغییر رنگ پوست به دلیل نفوذ گرما به بافت های داخلی پوست ، دردهای خفیف عضلانی و اسکلتی نیز کاهش پیدا می کنند.

 

عوارض سولاریوم

عوارض سولاریوم شامل

 • پیری پوست
 •  افزایش چین‌و‌چروک‌ها
 •  لکه‌های پوستی
 •  افتادگی
 •  ضخیم‌شدن پوست
 •  کک و مک است

این عوارض در درازمدت خود را نشان می‌دهند و هم چنین علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های پوستی ، سولاریوم می تواند قدرت ایمنی پوست را نیز کاهش و این موضوع احتمال ابتلای افراد را به انواع و اقسام عفونت‌ها افزایش می ‌دهد .

 

استفاده از سولاریوم برای این افراد اکیدا ممنوع می باشد

 • افراد با موهای بور و چشم‌های روشن. زیرا پوست آن ها در برابر تابش اشعه ماورای ‌بنفش آسیب‌پذیرتر است.
 • افراد زیر ۱۸سال برای برنزه شدن نه از دستگاه‌های سولاریوم و نه از حمام آفتاب استفاده نکنند.
 • افراد با کک‌ومک و خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه آفتاب‌سوختگی در هر مرحله از زندگی‌شان بهتر است برنزه نشوند.
 • افرادی که داروی خاصی مصرف می‌‌کنند، در‌صورت اصرار به برنزه‌شدن حتما با پزشک معالج مشورت کنند.
 •  زنان با آرایش صورت نباید برنزه شوند چون اشعه ماورای‌بنفش احتمالا باعث حساسیت پوستی در آن‌ها می‌شود.‍‍‍

برنزه شدن

 برای برنزه شدن نور خورشید بهتر است یا سولاریوم؟؟

یکی از سوالاتی که اکثر افراد هنگام مراجعه به متخصصان پوستی می پرسند این است که کدام یک از روش ها موثرتر است؟؟

جواب اصلی این است : هیچکدام!

چرا که وقتی پوست تحت اشعه UV قرار می گیرد پوست آسیب زیادی می بیند و ­­میزان ملانین زیاد شده و باعث برنزه شدن پوست می گردد و هم چنین حتی نور آفتاب طبیعی ، کاملا ایمن نیست و یک سوختگی شدید روی پوست افراد ایجاد می کند و احتمال ابتلا به سرطان های پوست را تا 2 برابر افزایش می دهد به همین دلیل متخصصان به مراجعان خود توصیه می کنند که از قرار گرفتن در نور خورشید به مدت طولانی پرهیز نمایید.

هر چه که در طول زمان میزان تماس با اشعه UV محدود باشد احتمال ریسک سرطان در طول زمان کاهش می یابد.

کسانی که بیشتر در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیرند، نسبت به سایر افراد، ۲۰ سال زود‌تر گرفتار پیری پوست و بروز لکه‌های پوستی، کک و مک، کدر شدن پوست، چین و چروک پوست و ضخیم شدن سطح پوست می‌شوند.

با وجود تمام نکات و مواردی که ذکر شد اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که برای برنزه کردن پوست خود قصد دارید از سولاریوم استفاده کنید بهتر است هنگام مراجعه به آرایشگاه و استخرها برای استفاده از سولاریوم حتما حوله و ملحفه یک بار مصرف همراه خود ببرید تا هنگام استفاده از دستگاه و بعد از پایان کار خود ؛ بتوانید بهداشت را رعایت کنید

0 دیدگاه

دیدگاه شما