هر آنچه که در مورد ماسک های پزشکی باید بدانید.

هر آنچه که در مورد ماسک های پزشکی باید بدانید.

ماسک سه لایه پزشکی یا ماسک سه لایه مدیکال از جمله اولین فیلتر‌های تنفسی قابل اتکا در برابر عوامل زیان آور هستند. این نوع ماسک ها به شکل مستطیلی بوده و با دو کش نرم به دور گوش به صورت حلقه‌ای قرار می‌گیرند.

ابعاد استاندارد ماسک سه لایه پزشکی مطابق موارد زیر می‌باشد:

  • عرض: ۱۰۰ میلی‌متر معادل ۱۰ سانتی‌متر
  • طول: ۱۷۰ میلی‌متر معادل ۱۷ سانتی‌متر

جنس ماسک های سه لایه

جنس ماسک های سه لایه معمولاً از کاغذ یا پارچه پنبه ای است. از ماسک های سه لایه برای رعایت بهداشت در هنگام پخت غذا استفاده می گردد که معمولاً با عنوان ماسک های کاغذی نیز نامگذاری می گردند. ماسک های کاغذی به دلیل سطح حفاظت پایین برای اهداف پزشکی مانند جلوگیری از بیماری های عفونی استفاده نمی گردند.

ماسک های سه لایه با ضخامت های متفاوت و با قابلیت های مختلف و در عین حال به منظور تنفس راحت تر حین انجام فعالیت کاری یا روزانه طراحی و تولید می شوند. این ماسک های سه لایه جهت جلوگیری از نفوذ ذرات معلق موجود در هوا از قبیل میکروب ها (ویروس ها و باکتری ها) به داخل دهان یا بینی مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که ماسک های سه لایه می توانند در برابر ذرات بزرگ معلق در هوا کارا و موثر باشند اما در برابر ذرات بسیار ریز که ممکن است از طریق سرفه یا عطسه انتقال یابند هیچگونه بازدهی ندارند. اکثر ماسک های سه لایه یکبار مصرف بوده و در صورت آسیب، تنفس کردن از طریق این ماسک ها دشوار خواهد بود.

ویژگی های ماسک سه لایه

یکی از مهم ترین ویژگی های این ماسک ها ضد حساسیت بودن آنها است.لایه های ماسک سه لایه کش دار از پارچه های اسپان باند و ملت بلون است. الیاف شیشه در این پارچه ها وجود ندارد. به همین جهت این ماسک به یکی از بهترین ماسک های سه لایه کش دار ضد حساسیت تبدیل شده است. در طول استفاده مداوم با این ماسک احساس خارش در پوست خود نخواهید داشت. چرا که پارچه نرم و لطیف این ماسک استاندارد و فاقد موادی است که حساسیت ایجاد می کنند.

ماسک سه لایه کش دار بدون دخالت دست و به وسیله دستگاه های اتوماتیک و حرفه ای پزشکی ساخته شده است. نوع دوخت و اتصال لایه ها به یکدیگر در این ماسک از نوع پرسی می باشد. به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید ماسک سه لایه به جهت پیشگیری از ویروس های خطرناک است. هیچ دوختی به وسیله دست انجام نشده است. اتصال کش ماسک و… نیز همه و همه با استفاده از دستگاه انجام شده است. به همین دلیل یک انتخاب خوب و قابل اعتماد برای خرید ماسک سه لایه کش دار به شمار می رود.

این ماسک ها دارای گیره بینی هستند یعنی در قسمت بالای ماسک از یک گیره بینی برای حفاظت بیشتر ماسک در برابر انتقال باکتری ها، ویروس ها و آلاینده های محیطی استفاده شده است. گیره ماسک نرم و انعطاف پذیر است.

 با توجه به ارگونومی صورت می توان به راحتی آن را تغییر شکل داد. پس از این که ماسک روی صورت قرار می گیرد با استفاده از گیره بینی می توان قسمت بالای ماسک را مسدود نمود. به این ترتیب احتمال ابتلا به بیماری یا نفوذ آلاینده ها از راه دهان، بینی و مجاری تنفسی به حداقل می رسد.

در ماسک های 3 لایه اتصال ساده کش به پشت گوش امکان پذیر است که برای این کار از دو کش ساده برای اتصال ماسک سه لایه کش دار به پشت  گوش استفاده شده است و مشتریان به راحتی می توانند با استفاده از این دو قطعه کش ساده ماسک را روی صورت و جلوی دهان و بینی خود ثابت نگاه دارند. میزان کشسانی کش های این ماسک به اندازه است و با ارگونومی بیشتر صورت ها سازگاری دارد.

ماسک سه لایه پزشکی چگونه تولید می‌شوند؟

این ماسک ها از پارچه‌های پروپیلن استریل مخصوص ساخته می‌شوند، این نوع ماسک تنفسی مشتمل بر سه لایه می‌باشد، دو لایه اسپان‌باند و یک لایه ملت بلون که اسپان ‌باند وظیفه جلو گیری از ورود ذرات آلوده همچون ویروس‌ها، باکتری ‌ها و گرد و غبار را به صورت مکانیکی برعهده دارد یعنی در واقع به صورت اَلَک عمل می ‌کند و لایه ملت بلون هم وظیفه جلو گیری از عبور ذرات را به روش الکترواستاتیکی برعهده دارد و توسط بار الکتریسیته ساکن از عبور ذرات جلوگیری می ‌کند.

میزان عمر ماسک سه لایه پزشکی تنها به اندازه یک بار قرار گرفتن بر روی صورت است و بعد از برداشتن از روی صورت باید بلافاصله دور انداخته شود چرا که استفاده مجدد از ماسک سه لایه پزشکی تنها به گسترش آلودگی منجر خواهد شد .ماسک تنفسی سه لایه پزشکی قابل شستشو نمی‌باشد و شستشوی ماسک‌های تنفسی بر پایه فیلترینگ ملت بلون ممکن نیست و باعث بروز آسیب جدی به ماسک خواهد شد و حفاظت را به خطر جدی خواهد انداخت.

راندمان ماسک سه لایه پزشکی

راندمان فیلترینگ این نوع از ماسک برابر ۸۰ درصد می‌باشد یعنی که ۲۰ درصد از ذرات، توانایی عبور به محیط دستگاه تنفسی را پیدا می‌کنند.

کاربرد ماسک سه لایه پزشکی

پرسنل بیمارستان، پزشکان، جراحان، پرستاران و کلیه افرادی که مستقیما با بیماران دارای بیماری عفونی در ارتباط هستند.افرادی که با تهیه مواد غذایی سر و کار دارند نیز می توانند برای رعایت بهداشت حین تهیه مواد غذایی و همچنین مصون ماندن از بخارات مواد غذایی از این نوع ماسک ها استفاده کنند.

عبور از محل‌های دچار آلودگی محیطی مصل فاضلاب ها که امکان انتقال بیماری از طریق تنفس به انسان را ایجاد می کنند  نیز ضرورت استفاده از این نوع ماسک ها را ایجاب می کند.

ویژگی های ماسک سه لایه جراحی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد

  • کاربرد در لابراتوارها و کارخانه ها برای جلوگیری از مه مایع، مواد شیمیایی مضر موجود در هوا و ذرات ریز

  • بهداشت و کیفیت مطابق استانداردهایCE ,FDA , .ISO9001

  • خالی از فایبرگلاس و کش های بدون لاتکس هستند.

  • راندمان بالا در تصفیه باکتریایی ( بالای 99%) دارند.

  • اجازه آسان ورود هوا و تنفس راحت را به مصرف کنندگان خود می دهند.

  • مطابق با هر اندازه و شکل صورت تهیه می شوند.

  • نرم، کم وزن، راحت، بی بو هستند.

  • تحریک کننده پوست نمی باشند.

 

 

 

0 دیدگاه

دیدگاه شما