هر آنچه که باید درباره بهداشت استخر ها بدانید

هر آنچه که باید درباره بهداشت استخر ها بدانید

شنا یکی از محبوبترین تفریحات در فصل‌های محتلف می‌باشد که فواید زیادی  برای سلامت جسم و روانمان خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین نکات مورد توجه در رابطه با ورزش شنا، بهداشت استخرها می‌باشد. در صورتی که موارد بهداشتی در استخرها به خوبی رعایت نشود، ممکن است فضای مناسبی برای رشد میکروب‌ها در سطح استخر ایجاد شود و در نتیجه آن، افراد زیادی دچار بیماری‌های مختلف شوند. در این مقاله از سایت لطیفان قصد داریم در رابطه با بهداشت استخرها و نکات مربوط به آن بنویسیم . با ما همراه باشید.

استخرها محل مناسبی برای رشد بیماری‌های عفونی هستند

همانطور که گفته شد در صورت عدم رعایت بهداشت در سطح استخر، فضای خوبی برای رشد میکروب‌های  مختلف در استخر ایجاد می‌شود که در ادامه می‌تواند منجر به انتقال بیماری‌های عفونی  شوند.

استخرها به این علت که در مدت زمان‌های کوتاه و محدود توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره با چالش‌ها و مشکلات بهداشتی رو به رو هستند. در صورتی که حتی آب استخر نیز کاملاً سالم و ضد عفونی شده باشد، ورود مقدار بسیار کمی از باکتری‌های بیماری زا می‌تواند منجر به انتشار بیماری‌های عفونی شود.

از مهم‌ترین بیماری‌هایی که می‌توانند در محیط استخر منتقل شوند، می‌توان به مواردی همچون تب تيفوئيد، ديسانتري، تراخم ليپتوسپيروزيس، کرم‌های حلقوي، عفونت‌هاي پوستي، خارش شناگران، عفونت سينوسها، عفونت گوش و گلو اشاره كرد.

برخی  از پارامترهای نشان دهنده شرایط مطلوب بهداشت استخر

با بررسی برخی موارد می‌توان به این موضوع پی برد که وضعیت بهداشت استخر، در شرایط مطلوبی قرار دارد. در این بخش از  مقاله به بررسی برخی از این موارد می‌پردازیم.

  • میزان PH آب

PH، واحد نشان دهنده میزان اسیدی و بازی بودن آب می‌باشد. PH آب استخر بهتر است چیزی در حدود 2.7 تا 8  باشد. از نشانه‌های پایین بودن  PH آب می‌توان به مواردی همچون خورندگي سطوح، ايجاد لك، تحريك و سوزش چشم و پوست شناگران اشاره کرد. همچنین در صورتی که  PH آب بالا باشد ممکن  است مواردی نظیر كاهش كارايي كلر براي گندزدايي، كدر شدن آب استخر (حالت ابري)، تحريك و سوزش چشم و پوست رخ دهد.

  • دمای آب استخر

یکی از مهم‌ترین موضوعات برای کنترل موارد بهداشتی در استخرها، کنترل دمای آب و محیط استخر می‌باشد. طبق توصیه کارشناسان، بهتر است که میزان دمای محیط، سه درجه بیشتر از میزان دمای آب باشد.دمای پیشنهادی آب استخر برای استفاده عموم 27 درجه سانتی گراد می‌باشد. دمای بالاتر از  29 درجه می‌تواند موجب ایجاد مشکلات تنفسی شود.

  • شفافیت آب استخر

شفافیت آب استخر علاوه بر این که می‌تواند نشان دهنده تمیز بودن آب استخر باشد، می‌تواند به شناگرها برای تخمین عمق آب نیز کمک نماید .شفافیت آب استخر می‌تواند شرایط دلپذیر و جذابی را برای  شنا کردن فراهم آورد.

گند زدایی آب استخر

روش‌های مختلفی برای گند زدایی آب استخر وجود دارد که معروف‌ترین و پر استفاده ترین آن‌ها استفاده از کلر می‌باشد.  مقداری از كلری که به آب اضافه می‌شود، صرف اكسيداسيون مواد آلي و معدني موجود در آب استخر می‌شود و باقی مانده ان، صرف گندزدايي آب استخر مي‌شود

علاوه بر کلر از روش‌های مختلف دیگری نیز برای ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می‌شود. برم، يد، سيانورات‌هاي كلره و لامپ‌هاي اشعه ماوراء بنفش از سایر مواردی هستند  که از آن‌ها برای ضد عفونی کردن آب استخر استفاده مي‌شود.

رعایت موارد بهداشتی در استخرها توسط شناگرها

علاوه بر این که صاحبان استخرها باید به نظافت و ضدعفونی مرتب آن توجه داشته باشند، شناگران نیز می‌بایست نکات و مقرراتی را رعایت کنند تا مانع آلودگی آب و محیط استخر شوند.در ادامه به برخی از این مقررات و نکات اشاره می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین موارد که به شدت در بهداشت استخرها تأثیر گذار است، رعایت نظافت شخصی توسط شناگران می‌باشد. بهتر است شناگران قبل و بعد از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون بشویند. علاوه بر این، قبل از ورود به استخر، با عبور از حوضچه ضد عفونی، پاهای خود را ضد عفونی کنید.

شناگران می‌بایست قبل از ورود به استخر مثانه خود را تخلیه کنند و در صورت استفاده از سرویس‌های بهداشتی ، بدن خود را با آب و صابون بشویند.

لازم است که شناگران از خورد و خوراک در محیط استخر خودداری کنند. همچنین شناگران می‌بایست کلیه وسایل شخصی خود را کاملاً تمیز به همراه خود به داخل استخر ببرند.

رعایت موارد بهداشتی استخرها توسط متصدیان استخرها

برقراری بهداشت کامل در استخرها، پروسه‌ای است که در صورت رعایت و انجام کامل وظایف و مقررات شناگران و متصدیان استخرها، به خوبی انجام می‌شود. در بالا به برخی از مقرراتی که شناگران برای استفاده از استخر موظف به رعایت آن‌ها می‌باشند اشاره کردیم، حال در ادامه این مقاله به بررسی مواردی می‌پردازیم که متصدیان استخرها می‌بایست آن‌ها را به انجام برسانند.

تمامی قسمت‌های استخر می‌بایست به طور مستمر توسط  خدمه استخر مورد نظافت و پاکسازی قرار گیرد.

آب استخر همواره باید مورد گند زدایی قرار گیرد و آلودگی‌های آن برطرف شود، علاوه بر این، میزان  PH آب  که در بالا نیز به آن اشاره شد، می‌بایست همواره کنترل شود تا مانع ایجاد آسیب‌های پوستی و بیماری‌های مختلف برای شناگران شود.

سیستم تهویه استخر می‌بایست به خوبی برقرار باشد و تعداد افراد حاضر در هر سانس نیز می‌بایست برابر با ظرفیت استخر باشد. این موضوع باید به شدت تحت کنترل متصدیان استخر قرار گیرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر این بود تا با ذکر مواردی، شما را با موضوع بهداشت استخرها، بیشتر آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشید از این مقاله بهره کافی را ببرید.

توصیه می‌کنیم نکات گفته شده در این مقاله را در استخرها، همواره رعایت کنید تا از ایجاد بیماری و سایر  مشکلات، برای خود و سایر افراد حاضر در استخر جلوگیری نمایید.

شما می‌توانید وسایل شخصی مورد نیاز خود در استخر را از  طریق فروشگاه اینترنتی لطیفان و با بهترین کیفیت با قیمت مناسب خریداری نمایید.ب مآ آ

0 دیدگاه

دیدگاه شما